sâmbătă, 30 mai 2009

Nervi de ocazie in tren


O mana zgarie

podeaua

Genele-i suparate

si nervoase

Bat din picioare

Pe podeaua

lacrimilor verzi
Si pixuri

cad pe gresie

O mana zgarie podeaua...

TACI! TACI! TACI!

Sa nu te mai aud!

Nu-mi place cum scrii!

Enumeratii fara sens


Agenda neagra

Chistoace de tigari

Cafele reci

Haine pe jos

Sosete colorate

Saruturi sterse

Adunate-n ganduri

Atingeri timide...

"Trezeste-te

Am ajuns in gara!"

Gara murdara subtil

Strazi spre nicaieri

Sine fara sfarsit...

Fiecare gest,miros si cuvant ...ce trist...


Mi-ai aruncat visele

Sperantele si zambetul,

Prin niste simple cuvinte

La cosul de gunoi,

Ca o bucata de hartie

Ce nu-ti mai foloseste.

Ca un avion de hartie

Simt ca zbor

De ceva zile,

Haotic, impinsa de catre altcineva.

Acum, stau pe balcon

Si inghet de frig

Fumez tigara dupa tigara

Ma uit in gol...

Aprind un chibrit,

Fata ta ia foc.

Fata mea lipita de a ta

E si ea cuprinsa de flacari,

Si sarutul nostru

"gone up in flames"...

Lacrimi fierbinti imi cad

pe obraji,

Din Noi a ramas doar

Scrum.

Daca te-ai uita oricand

In ochii mei

Ti-ar spune o poveste trista

Dar tu nu vrei sa vezi

Ce spun ei in soapta,

Tipand dupa tine parca!

Si stau si beau vin

dintr-un pahar ros de amintiri

Pe balconul inghetat in timp

Si foi arse-n vant....

Doi actori


Doua umbre-n intuneric

Urme de pasi in nisip,

Nimic mai feeric.

Doi actori pustiiti

Cu nimic in lume

Decat o vesnica masca pe fata

Mereu un rol de jucat

Mereu asteptari

Mereu...nimic....decat doi actori

Umbre-n intuneric.

O usa ce nu se mai inchide


O usa ce nu se mai inchide

O mana rece se intinde,

Un hangar plin de fum si vise

Sa-ti spuna o vesnica poveste,

Un cuier plin de parfumuri

Ce n-ai vrut sa o auzi,

Si nici sa o asculti

Ci ai s-o simti soptindu-ti

Caci e povestea ta vestejita

Un vesnic hol plin de idei

Si siluete pierdute.

Sentimente fata de tine


Risipa de taceri

Cate-un trecator

Stingher

Cu nasul inrosit

de ger.

O pata stearsa, o parere,

o rece lacrima

De miere.

Si vezi

cum lumea cade prada

Unui val negru

de rugina

Caci totul e pierdut

Si unicul sentiment

ramas

E ura

Ura fata de sentimente!

Totul moare,totul trece, ploaia bate, vantul cade..


Floarea curge si se scurge

Tusea ei se-aude pe holuri

Se-aude clar si raspicat

O aud si o simt,

Ma irita

Ma sufoca.

Chiar astazi

trece pe langa mine,

O masina neagra

Neagra ca cerul

Si cartonul ce ma-nconjoara!

Unde-mi e raza

Unde, unde, unde?!

...s-a pierdut pe drum...