duminică, 23 mai 2010

Writer's block. Other writers.:(


Dupa cum sugereaza si titlu...sunt intr-un mic impas...what can I say?! numbness ain't that good for writing...anyWHO vreau sa va postez cateva poezii care imi plac mie la nebunie...so....here goes:))

Nychtophobia by Eric Levay

still fearing what lies in the darkness
sheltered light betrays the eyes
nothingness everywhere
no one near to hear the cries

solitude serene

are you scared
of what it means?
your sight is gone,
but your hearing is keen

no echo when you scream




Scara la cer de Marin Sorescu

Un fir de paianjen
Atârna de tavan.
Exact deasupra patului meu.

În fiecare zi observ
Cum se lasa tot mai jos.
Mi se trimite si
Scara la cer - zic,

Mi se arunca de sus.

Desi am slabit îngrozitor de mult
Sunt doar fantoma celui ce am fost
Ma gândesc ca trupul meu
Este totusi prea greu
Pentru scara asta delicata.

- Suflete, ia-o tu înainte.
Pâs! Pâs!





Sah de Marin Sorescu

Eu mut o zi alba,
El muta o zi neagra.
Eu inaintez un vis,
El mi-l ia la razboi.
El imi ataca plamanii,
Eu ma gandesc un an la spital,
Fac o combinatie stralucita
Si-i castig o zi neagra.
El muta o nenorocire
Si ma ameninta cu cancerul
(Care merge deocamdata in forma de cruce)
Dar eu ii pun in fata o carte
Si-l silesc sa se retraga.
Ii mai castig cateva piese,
Dar,uite,jumatate din viata mea
E scoasa pe margine.
- O sa-ti dau sah si-ti pierzi optimismul,
Imi spune el.
- Nu-i nimic, glumesc eu,
Fac rocada sentimentelor.
In spatele meu sotia, copiii,
Soarele, luna si ceilalti chibiti
Tremura pentru orice miscare a mea.

Eu imi aprind o tigara
Si continui partida.


Acuarelă de Ion Minulescu

În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
Orăşenii, pe trotuare,
Merg ţinându-se de mână,
Şi-n oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână,
De sub vechile umbrele, ce suspină
Şi se-ndoaie,
Umede de-atâta ploaie,
Orăşenii pe trotuare
Par păpuşi automate, date jos din galantare.

În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
Nu răsună pe trotuare
Decât paşii celor care merg ţinându-se de mână,
Numărând
În gând
Cadenţa picăturilor de ploaie,
Ce coboară din umbrele,
Din burlane
Şi din cer
Cu puterea unui ser
Dătător de viaţă lentă,
Monotonă,
Inutilă
Şi absentă...

În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
Un bătrân şi o bătrână -
Două jucării stricate -
Merg ţinându-se de mână...

vineri, 9 aprilie 2010

Refuz.Furie.Negociere.Depresie.Acceptare.


Nimeni nu asteapta pe nimeni....

Tigara se fumeaza singura
Si fumul te ineaca
Simti ca te sufoci,
Ai nevoie de aer!


Inchizi ochii
Sperand ca ai sa adormi,
Ca ai sa-l visezi iar pe el...
Dar inchizi ochii
si numai lacrimi vin la suprafata.


Piticii de pe creier devin uriasi...


Traiesti....si-ntr-un moment...
Ai murit! S-a tras cortina...
Fara aplauze, fara...nimic...
Doar tacere...


Ai murit! Ai murit in interior
Si nimanui nu-i pasa.
E ciudat cum restul continua
ca si cum nici nu s-ar fi intamplat...

Ne vedem cand ne trezim...sau nu


Cat sa mai rabzi?!

Monstrii-s adevarati...
Si fantomele.
Traiesc in fiecare din noi.


Esti un nimeni,
Eu...era cat pe-aci sa fiu cineva...
Nimeni nu ne stie,
Defapt....nici noi nu ne stim.
Am facut o data cunostinta...
Intr-un vis.



Aveam nisip in papuci
Si soare in ochi
Ne tineam de mana
Alergand pe plaja.
Ne-am sarutat toata noaptea
Am stat de povesti,
Si am zis ca ne vedem cand ne trezim...

Am deschis ochii...
Si... nimic...

Praful s-a asternut pe inima mea.

marți, 12 ianuarie 2010

Inceput de an...


As vrea sa invat
sa privesc partea plina a paharului...


Intuneric.Singuratate.
Astea-s sinonime nu?!


Totul se invarte
Culori se-ntrepatrund...
Mi se face rau...
Vreau sa ies de-aici!
Vreau sa cobor de-aici!
Nu mai pot!
Nu mai rezist!


-Cine-i cel nebun?!
Eu sau ceilalti?!-



Promit ca e ultima data!
E ultima data cand imi pasa de tine...
Promit!


Te chinui sa dai un sens.
Nu reusesti.



Multi iti vor trupul
Dar cine te vrea pe tine?!

sâmbătă, 26 decembrie 2009

Because it's X-mas


I pretend to be a fighter
But I'm not...
I'm just a dreamer
In over my head...

I run away
Whenever things get complicated.



Can you keep a secret?!
No one can tell
How rotten is my core...
That's how well I wear my mask...




...but I can't seem to out run life...


Smiles all round.
How come you thought you got over it?!
Why am I the only one
who can't smile?!

Expression of the day: fucked up...


RUN RUN RUN
Run 'till the world stops
'till time stands still.

vineri, 4 decembrie 2009

Condolences


Condolences for your shattered soul.

SCREAM SCREAM SCREAM

This was the last piece
that i had to lose.

SCREAM SCREAM SCREAM

I ran out of hope
I ran out of belief.

Feeling empty...

Too tired to scream...

I give up...

Condolences for your shattered soul.

vineri, 16 octombrie 2009

Rip my heart out, why don't you?! [Sfasie-mi sufletul te rog...]



Candva...de mult...
am fost fericiti!
Mai tii minte?!


Acum...
Te simti ingropat,
Te simti pierdut...



Te risipesti usor...
Pierzi bucati din tine...
Poate o sa fie ca-n povesti,
Cineva o sa urmeze dara sufletului tau,
dara de vise si sperante...
Si o sa te reintregeasca...

Sau poate povestile
Trebuie sa ramana povesti...


-De ce nimic nu-i drept?!-